Make your own free website on Tripod.com

Leppin Sport Auckland Classic Orienteering Championships 2001

Whose Game? & Goblin Country, Woodhill Forest

 Course 1           
  M21E (open)          
    Karl Dravitzki EG 97:25 4 94:53 1 192:18 1
    Brent Edwards CM 96:53 2 96:43 2 193:36 2
    Darren Ashmore A 90:23 1 103:28 5 193:51 3
    Phil Wood WACO 97:12 3 98:47 4 195:59 4
    Simon Beck N/A 101:03 7 97:34 3 198:37 5
    Jason Markham PAPO 101:01 6 107:18 7 208:19 6
    Mark Lawson NW 99:25 5 109:09 8 208:34 7
    Carsten Jorgensen DEN 106:52 10 105:29 6 212:21 8
    Neil Kerrison NW 103:34 8 118:35 13 222:09 9
    Marco Thoma SWI 123:33 13 117:41 12 241:14 10
    Greg Flynn WACO 130:50 17 112:24 9 243:14 11
    David Stewart A 126:24 15 117:26 11 243:50 12
    James Bradshaw N/A 137:08 18 112:37 10 249:45 13
    Fraser Mills A 117:38 12 135:12 14 252:50 14
    Andrew McCarthy HV 125:18 14 136:02 15 261:20 15
    Stu Barr WAI 104:32 9 DNS    
    Alistair Cory-Wright PAPO 108:02 11 DNF    
    David Melrose NW 128:10 16 DNF    
    Graeme Hattie CM       
 Course 2           
  M20A          
    Ross Morrison HB 69:08 1 105:48 1 174:56 1
    Todd Oates HB 80:11 2 143:48 3 223:59 2
    Bryn Davies RK 112:44 3 128:42 2 241:26 3
  M21A (open)          
    Mark McKenna R 82:25 2 91:38 1 174:03 1
    Dougal Harding A 120:25 8 105:18 2 225:43 2
    Malcolm Stoney A 95:00 4= 133:50 4 228:50 3
    Jeff Greenwood A 89:53 3 139:05 5 228:58 4
    Rudi Hlawatsch A 114:05 6 132:51 3 246:56 5
    Alan Janes NW 117:50 7 153:54 6 271:44 6
    Bryan Bakalick WHO 121:14 9 DNF    
    Bryan Teahan WAI 78:09 1     
    Guy Cory-Wright A 95:00 4     
  W21E (open)          
    Tania Robinson CM 77:43 2 85:49 1 163:32 1
    Jenni Adams PAPO 78:00 3 98:36 2 176:36 2
    Melissa Edwards WACO 86:00 5 108:56 4 194:56 3
    Jean Cory-Wright PAPO 103:37 7 100:42 3 204:19 4
    Lisa Frith NW 103:13 6 143:54 6 247:07 5
    Rebecca Smith A DNS   110:11 5   
    Rachel Smith PAPO 81:42 4 DNF    
    Marquita Gelderman NW 77:42 1 DNF    
    Oksana Isavnina NW DNF   DNS    
 Course 3           
  M18A          
    Tim Renton A 96:04 1 159:57 1 256:01 1
    David Costigan HB DNS   DNS    
  M40A          
    Michael Wood HV 69:43 1 78:04 2 147:47 1
    Geoff Mead NW 72:08 2 77:55 1 150:03 2
    Geoff Morrison HB 85:44 4 80:05 3 165:49 3
    Peter Watson HB 90:18 7 81:18 4 171:36 4
    Paul Gilkison NW 90:40 8 92:57 5 183:37 5
    David King HV 89:52 6 111:45 6 201:37 6
    Bruce Collins D 99:44 10 124:36 7 224:20 7
    Tony Cooper A 132:24 11 154:32 8 286:56 8
    Bruce Peat CM 143:16 12 DNF    
    Grant Davidson T 73:56 3     
    Hamish Goodwin HB 89:40 5     
    Bruce Horide A 96:46 9     
 Course 4           
  M21AS (open)          
    Andrew Bell NW 56:51 1 62:52 3 119:43 1
    William Power W 65:47 6 57:07 1 122:54 2
    Peter Murphy CM 74:16 7 62:27 2 136:43 3
    Douglas Kwan A 65:06 5 75:02 4 140:08 4
    Bob Hattie CM 60:59 3 88:23 9 149:22 5
    Ben Balmforth A 75:19 8 87:29 8 162:48 6
    Ian Sydenham A 76:34 10 86:29 7 163:03 7
    Brian Buschl R 77:16 11 88:50 10 166:06 8
    Peter Bakos HV 93:27 13 81:11 6 174:38 9
    Tim Jowett HB 111:38 18 78:09 5 189:47 10
    Craig Pearce A 82:29 12 115:31 12 198:00 11
    Richard Lynn HB 97:36 14 115:59 13 213:35 12
    Ross Davies RK 107:06 16 112:36 11 219:42 13
    Stuart Middleton WHO 59:04 2 DNS    
    Nic Gorman HV 108:16 17 DNF    
    Mark Copeland A DNF   DNS    
    Patrick Murphy NW 65:03 4     
    Trevor Carswell NW 76:29 9     
    Norris Cox HB 106:03 15     
  M50A          
    Wayne Aspin CM 47:37 2 44:19 1 91:56 1
    Rob Garden NW 42:59 1 49:25 2 92:24 2
    Ross Brighouse CM 50:02 3 52:09 4 102:11 3
    Stan Foster NW 58:55 6 50:44 3 109:39 4
    Dave Middleton NW 60:13 8 58:18 5 118:31 5
    Lyndsay Shuker CM 60:13 8= 60:36 6 120:49 6
    Jim Barr WAI 60:26 10 61:56 7 122:22 7
    Terje Moen NW 56:08 4 74:50 12 130:58 8
    Robin Ambler NW 62:29 11 70:59 11 133:28 9
    David Nevin WHO 60:06 7 75:05 13 135:11 10
    Derek Morrison HB 56:16 5 80:07 14 136:23 11
    Mike Beveridge NW 75:39 15 62:23 9 138:02 12
    Peter Fitchett R 78:37 16 62:04 8 140:41 13
    Gary Farquhar NW 88:50 18 67:47 10 156:37 14
    Ray Sheldon YV 78:53 17 80:10 15 159:03 15
    Graham Fortune W 63:22 12 103:55 17 167:17 16
    Richard Rankin WHO 91:37 19 90:56 16 182:33 17
    Ian Currie CM 69:38 13 134:07 19 203:45 18
    V Smirnof URK DNF   108:02 18   
    Mike Ashmore A 72:19 14 DNF    
    Phillip Johansen NW 101:06 20 DNF    
  W18A          
    Marijke Currie CM 124:39 1 DNS    
  W20A          
    Lise Moen NW 75:14 1 68:08 1 143:22 1
  W21A          
    Jeanine Browne N/A 52:06 1 51:42 1 103:48 1
    Natalie Rouse CM 69:41 3 54:48 2 124:29 2
    Jill Mains A 68:53 2 56:33 3 125:26 3
    Raewyn Simpson R 70:10 4 90:23 4 160:33 4
    Pamela Morrison HB 89:40 5 91:57 5 181:37 5
  W40A          
    Patricia Aspin CM 55:10 1 64:39 1 119:49 1
    Phillippa Poole NW 61:08 2 71:40 2 132:48 2
    Penny Brothers NW 87:01 4 78:55 3 165:56 3
    Lisa Mead NW 85:22 3 105:16 5 190:38 4
    Ngaire Davies RK 107:12 5 91:31 4 198:43 5
    Raewyn Bennett A 194:42 6 DNF    
 Course 5           
  M40AS          
    Mark Roberts A 49:16 2 47:16 1 96:32 1
    Rolf Wagner NW 49:24 3 48:54 3 98:18 2
    Trevor Murray NW 37:25 1 68:00 9 105:25 3
    Alastair Smithies NW 57:49 6 54:28 4 112:17 4
    Ian Simpson R 51:38 4 66:42 8 118:20 5
    Norm Jager A 71:29 10 47:35 2 119:04 6
    Tomek Glowacki WACO 65:08 8 63:55 7 129:03 7
    Jim Lewis T 84:25 14 54:53 5 139:18 8
    Nicholas Oram A 97:59 16 60:58 6 158:57 9
    Greg Briston HB 95:54 15 72:13 10 168:07 10
    David Fisher HB 104:28 17 82:03 11 186:31 11
    Leon McGiven A 74:50 11 115:47 12 190:37 12
    Peter Godfrey NW 53:53 5 146:45 13 200:38 13
    Mike Williams WHO 63:45 7 DNS    
    Clive Bolt A 68:50 9 DNF    
    John Murphy A 77:18 12     
    Mike Baldwin H 83:29 13     
  M60A          
    Terry Nuthall A 43:01 1 51:54 1 94:55 1
    John Robinson CM 43:58 2 64:20 2 108:18 2
    Graham Peters NW 59:47 8 71:59 3 131:46 3
    Les Paver NW 54:07 5 87:05 7 141:12 4
    Tom Clendon A 69:33 10 73:12 4 142:45 5
    Rhys Thompson WHO 59:30 7 83:53 6 143:23 6
    Andy Brewis A 62:05 9 83:40 5 145:45 7
    Bert Chapman NW 48:20 3 110:22 8 158:42 8
    Paul Potter WHO 54:59 6 DNS    
    Keith Stone NW 88:04 11 DNF    
    Terry Brighouse T 50:04 4     
  W21AS (open)          
    Ineke Currie CM 62:30 2 52:15 1 114:45 1
    Nicola Kinzett A 65:04 4 69:43 2 134:47 2
    Belinda Sydenham A 65:50 5 71:20 5 137:10 3
    Alison Carswell NW 72:00 6 71:00 3 143:00 4
    Lyn Stanton A 74:57 7 71:00 3= 145:57 5
    Sarah Underwood W 63:07 3 89:20 6 152:27 6
    Alison Comer A 97:45 8 95:27 7 193:12 7
    Claire Rankin WHO 59:05 1 DNF    
    Lisa Brooks A DNF   DNF    
  W40AS          
    Bronwen Allen NW 54:23 1 93:38 1 148:01 1
    Diane Lucas HB 74:23 3 156:00 2 230:23 2
    Christine Jager A 90:21 4 DNS    
    Jill Smithies NW 59:50 2 DNF    
    Josie Boland HB 93:41 5 DNF    
  W50A          
    Kate Fortune W 48:50 2 42:53 1 91:43 1
    Royce Mills RK 45:37 1 58:43 3 104:20 2
    Lorri O'Brien NW 57:43 3 56:51 2 114:34 3
    Asta Wistrand NW 74:56 7 61:26 4 136:22 4
    Mary Moen NW 79:49 9 70:09 6 149:58 5
    Barbara Barr WAI 77:08 8 72:58 7 150:06 6
    Bev Shuker CM 93:55 14 68:57 5 162:52 7
    Sheryl Collins D 95:45 15 94:15 8 190:00 8
    Ewa Glowacki WACO 92:16 13 101:05 9 193:21 9
    Doesjka Currie CM 58:42 4 DNF    
    Lesley Stone NW 71:39 6 DNF    
    Jocelyn Reeve WACO 87:50 11 DNF    
    Kathleen Farquhar NW 69:51 5 DNF    
    Glen Middleton NW 86:38 10 DNF    
    Anne Humphrey CM 90:02 12 DNF    
    Carol Edwards R DNF   DSQ    
 Course 6           
  M70A          
    Svend Pedersen S 42:57 1 41:27 1 84:24 1
    Phil Mellsop NW 46:17 2 48:50 2 95:07 2
    Ken Green CM 70:52 3 73:02 4 143:54 3
    Ralph King NW 88:02 4 63:41 3 151:43 4
  W60A          
    Judy Martin NW 44:00 1 64:19 2 108:19 1
    Hilary Weeks A 73:36 3 52:42 1 126:18 2
    Val Robinson CM 62:47 2 67:49 3 130:36 3
    Vivienne Leigh HB 115:27 4 97:07 5 212:34 4
    Jill Brewis A DNS   DNS    
    Heather Clendon A    81:24 4   
 Course 7           
  M16A          
    Campbell Melrose-Allen NW 51:31 1 42:42 1 94:13 1
    Ciaran Murphy CM 69:12 3 55:20 3 124:32 2
    Martin Peat CM 83:21 4 45:57 2 129:18 3
    Chris McKenna R 95:57 5 55:29 4 151:26 4
    Michael Jager A DNS   DNS    
    Simon Addison P 55:58 2     
  M21B (open)          
    Gordon Mains A 84:38 1 70:27 1 155:05 1
    Stewart Aroa H 85:25 2 77:34 2 162:59 2
    Edward Main A 137:53 3 104:48 3 242:41 3
    Alan Oates HB DNS   DNS    
    Brian Johnson A DNF      
 Course 8           
  W16A          
    Jayne Shuker CM 50:45 2 32:56 1 83:41 1
    Amber Morrison HB 50:19 1 33:50 2 84:09 2
    Emma Watson HB 71:36 3 38:47 3 110:23 3
  W21B (open)          
    Erica Hobbs HB 85:51 2 46:55 1 132:46 1
    Melvina Wise A 124:09 3 60:56 2 185:05 2
    Mary Wadsworth A 84:43 1     
    Lyn Murphy NW DNF      
    Gay Ambler NW    DNF    
  W40B          
    Patricia Larsen RK 95:04 1 78:51 4 173:55 1
    Barbara Rankin WHO 133:09 3 67:27 2 200:36 2
    Briar Peat CM DNS   71:14 3   
    Debbie Beveridge NW DNF   57:57 1   
    Rowena Bakalick WHO DNF   DNF    
    Lynn Ashmore A 110:21 2     
 Course 9           
  M14A          
    Sam Murphy NW 25:38 1 23:28 1 49:06 1
    Sam McNally R 30:00 2 27:06 2 57:06 2
    Daniel Stott R 34:10 3 33:15 3 67:25 3
    Thomas Fraser N/A 68:58 4 39:10 4 108:08 4
  M21C (open)          
    Peter Annand N/A 42:06 1 31:56 1 74:02 1
  W14A          
    Frances Peat CM 31:44 1 29:38 1 61:22 1
    Erika Boland-Briston HB 47:18 2 41:20 2 88:38 2
  W16B          
    Hayley Oates HB DNS   DNS    
  W21C (open)          
    Tracey Hunter WACO 53:20 1 50:09 1 103:29 1
    Louise Goodwin HB 76:39 2     
    Debbie Eves A    DNS    
 Course 10           
  M12          
    Simon Jager A 20:03 1 18:58 1 39:01 1
    Andrew Peat CM 20:28 2 21:59 2 42:27 2
    Duncan Morrison HB 22:50 3 24:55 3 47:45 3
    Nick Mead NW 24:05 4 26:29 4 50:34 4
    Conal Boland-Briston HB 29:12 6 26:50 5 56:02 5
    Gene Beveridge NW 27:51 5 29:32 6 57:23 6
    Brett Fraser N/A 42:39 7 34:50 8 77:29 7
    Steven Simpson R 57:32 8 48:49 9 106:21 8
    Alex Bennett A DNS   57:06 10   
    Oliver Watson HB DNF   31:32 7   
  W12          
    Emily Murphy CM 23:50 3 20:54 1 44:44 1
    Angela Simpson R 22:42 2 22:57 2 45:39 2
    Sarah Gilkison NW 22:34 1 27:56 4 50:30 3
    Nicola Peat CM 29:02 7 26:55 3 55:57 4
    Kate Morrison HB 27:49 6 28:32 5 56:21 5
    Hannah Murphy NW 34:39 8 39:50 7 74:29 6
    Renee Beveridge NW 49:38 10 38:19 6 87:57 7
    Jaime Goodwin HB 24:43 4     
    Rachel Goodwin HB 25:41 5     
    Leah Murphy NW 45:32 9     

This page was created using CSVHTML, software developed by Dave Glover.
Download a copy from his web page.

Return to Top
Return to Other results
Last updated by Alistair Stewart on 25/10/2001